Tetőfokára hágott a feszültség Németországban: tortával vágták arcon a volt pénzügyminisztert (VIDEÓ)
Egyre inkább kezd eldurvulni a választási kampány.
A KIM államtitkára szerint a választási kampány és az ügyáthelyezés szabályainak átalakítása is megfelel az EU elveinek.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az ATV Start című műsorában a Velencei Bizottság magyarországi látogatásával kapcsolatban azt mondta, szerinte a vizsgálat és a delegáció eleve elfogultan érkezett Magyarországra. Rétvári Bence szerint egyébként a választási kampány és az ügyáthelyezés szabályainak átalakítása is megfelel az EU elveinek. Mint elmondta, az európai parlamenti EP-választást ugyan tagállamonként külön szervezik meg, de közös elvek vonatkoznak arra. A politikus a magyarországi parlamenti és önkormányzati választások kampánylehetőségeiről elmondta: „nem egyedi megoldást találtunk ki, hanem végignéztük, és 11 európai uniós országban úgy van a szabályozás, sőt néha még szigorúbban, mint a miénkben”. Hangsúlyozta: abban bíznak, hogy az unió Magyarországgal szemben nem állít fel más, vagy szigorúbb kritériumokat, mint 11 másik uniós országgal szemben.
A KIM módosító javaslata szerint a pártok nem csak a közszolgálati médiában hirdethetnének az EP-választás előtt, ugyanakkor a kereskedelmi televíziók és rádiók nem kérhetnének pénzt a reklámok közzétételéért. A parlament korábban a negyedik alaptörvény-módosítással úgy döntött: az országgyűlési és az EP-választást megelőző kampányidőszakban a listát állító pártok reklámjait csak a közmédia teheti közzé, ingyen, a jelölőszervezeteknek azonos feltételeket biztosítva. A nyomtatott sajtóban és az internetes híroldalakon korlátozás nélkül lehet reklámozni.
A műsorban az Országos Bírósági Hivatal (OBH) ügyáthelyezési jogának módosításáról is kérdezték az államtitkárt. A KIM módosító javaslata szerint az OBH-elnök nem jelölhetne ki az általános illetékességűtől eltérő, azonos hatáskörű bíróságot, ha az eljárásban az Európai Unió valamely kötelező jogi normáját kell alkalmazni. A szűkítés polgári és büntetőügyekre egyaránt vonatkozna. Rétvári Bence válaszában elmondta, hogy az EU a kötelezettségszegési eljárásban nagyjából másfél éve kiadott úgynevezett indokolt véleményében arról írt, hogy minden uniós jogot alkalmazó szervezet eljárását vizsgálhatja. Ennek megfelelően azért formált magának jogkört az EU a magyar bírósági rendszerbe való beavatkozásra, mert az uniós jogot is alkalmaz. Az ügyáthelyezésre vonatkozó módosító javaslat tehát „az unió logikája szerint halad” – tette hozzá Rétvári Bence.